Miben segít egy life coach?
Amikor az életünkben, kvázi magánemberként érezzük magunkat elakadva. Ha úgy érezzük, hogy a mindennapi életünk során találkozunk olyan visszatérő helyzetekkel, vagy olyan helyzet alakult ki a közelmúltban, amit nem tudunk megoldani. Úgy érezzük, a probléma állandósult, vagy visszatérően van jelen az életünkben és kevésnek érezzük magunkat a megoldásához. Milyen problémák és helyzetek lehetnek ezek?
- túl sok stressz;
- szorongásos tünetek;
- önértékelési zavar;
- időhiány, állandó rohanás, zaklatottság érzése;
- feladatok állandó halogatása;
- folyamatos álmodozás megvalósítás nélkül;
- kedvetlenség, levertség;
- állandó késés;
- karrierváltás, kiégés;
- tanácstalanság, döntésképtelenség;
- kommunikációs problémák, (túl sok veszekedés, vagy épp konfliktuskerülés);
- magánéleti konfliktusok, problémák;
- társtalanság, magány;
- szerepkonfliktusok, (család-munka-egyén);
- betegségek lelki okainak felismerése;
- gyász;
- vagy egyszerűen önismereti, személyiségfejlesztési célból.
A listám természetesen nem teljes, hiszen mi emberek nagyon különbözőek vagyunk és nagyon eltérő életet élünk. Az eltérő neveltetésünk, élettörténeteink nagyon is különböző élethelyzeteket teremtenek, és a személyiségünk, önismeretünk nagymértékben meghatározza, hogy azokra miként reagálunk. Ami valakinek gondot okoz, az másnak nem, így lehetetlenség is lenne, az összes élethelyzetet felsorolni, amikor érdemes coachoz fordulni. Felmerülhet benned, a kérdés, hogy akkor mi a különbség a life coach és a pszichológus között?
Life coach vagy pszichológus?
Na most akkor mit válasszak, life coachot vagy pszichológust? Talán már te is rájöttél, hogy a különbség nem a felsorolt problémák szintjén jelenik meg. Hanem inkább abban, hogy míg a coaching olyan emberekre fókuszál, akik mentálisan egészségesek, de valamilyen dilemmával, elakadással küzdenek, addig a pszichológia azokra, akiknél már kialakultak bizonyos mentális vagy lelki eredetű betegségek.
Számomra a másik jelentős különbség a folyamatban magában van. Míg a pszichológia inkább a múltra koncentrál, segít traumákat feldolgozni, viselkedést elemez és módosít, és esetenként kategorizál is, addig a life coach inkább a jelenre és a jövőre koncentrál. A life coach a probléma diagnosztizálását követően, megoldások keresésére, az erőforrások feltérképezésére, és a változás megvalósításának sikerességére helyezi a hangsúlyt. Eszközök, metódusok esetén sincs éles határ a két szakterület között. Inkább az mondható el, hogy az adott szakember eszköztára, kompetenciája, tapasztalata határozza meg, hogy miket és azokat milyen hatékonysággal alkalmazza. Ezen túlmenően a személyes véleményem szerint a segítő (jelen esetben coach, pszichológus) személyisége, önismerete, tapasztalata, gyakorlati ismerete nagyon – ha nem a leginkább – meghatározó ebben a segítői kapcsolatban.